Organizacja idealnego wesela krok po kroku

Wesele to dla każdej pary młodej najważniejszy dzień w życiu. Nowożeńcy marzą, aby wydarzeniu towarzyszyła słoneczna pogoda, uśmiechnięci goście i chcą, aby tak wyglądało całe ich życie. Dlatego przy planowaniu wesela zazwyczaj poświęca się bardzo dużo czasu,
a nierzadko przydatna okazuje się pomoc Konsultanta Ślubnego. Jak zadbać o idealny przebieg tego dnia?

Zacznijcie planować z wyprzedzeniem

Organizacja wesela to proces, na który składa się wiele małych etapów. Począwszy od ślubnej garderoby, przez DJ-a, aż po lokal wszystko powinno być przemyślane tak, aby poszczególne elementy współgrały ze sobą.

Dajcie sobie czas na burzę pomysłów. To normalne, że każde z Was ma nieco odmienną wizję tego szczególnego dnia i każdy pomysł należy rozważyć. Organizacja wydarzenia to świetna okazja, aby razem współpracować. Nawet, jeżeli jedno z Was o czymś zapomni, istnieje szansa, że pomyśli o tym drugie. W ten sposób uzupełnicie nawzajem terminarz wesela.

Dojrzewanie dobrych pomysłów wymaga czasu. Dlatego przeznaczcie na planowanie wesela kilka miesięcy (lub nawet rok). W ten sposób dajecie sobie odpowiedni bufor na wypadek, gdyby coś nowego przyszło Wam do głowy lub zdarzył się losowy wypadek krzyżujący plany.

Nie bójcie się rozmawiać o pieniądzach

Choć przyjęcie weselne to niezwykle ekscytujące momenty, planując towarzyszące mu eventy nie możecie zapominać o kosztach. Przyjmuje się, że połowę całej, zaplanowanej kwoty należy przeznaczyć na samą zabawę.

Oprawa muzyczna oraz fotograf lub kamerzysta zazwyczaj kosztują kolejne 18-20%. Sama ceremonia, ubiory ślubne i dekoracje to kolejne 20-25%. Pozostałe 5 do 10% należy zatrzymać na nieprzewidziane wydatki, które zawsze mogą się pojawić.

Już na początku warto ustalić, jakim budżetem dysponujecie. W ten sposób unikniecie zbędnych kłótni, które mogą niepotrzebnie zepsuć atmosferę.

Ustalcie listę gości

W polskiej kulturze pokutuje tradycja, zgodnie z którą dobre wesele musi mieć jak największą skalę. Młode pokolenie powoli odchodzi od tego trendu, ale ustalenie listy gości bywa naprawdę poważnym problemem (także ze względu na presję rodziców, którzy często pokrywają część wydatków związanych z organizacją imprezy).

Przede wszystkim musicie dopasować ilość gości do budżetu oraz rozmiarów sali. Pamiętajcie jednak, że wesele to Wasz dzień, dlatego powinny Was otaczać wyłącznie osoby życzliwe
i ciepłe, a przede wszystkim te, które są Wam bliskie.

Dopasujcie restaurację do swoich oczekiwań

Jednym z kluczowych elementów wesela jest wybór restauracji. Dowiedzcie się najpierw, czy lokal profesjonalnie obsługuje imprezy okolicznościowe. Przydatne okażą się opinie znajomych, recenzje w Internecie i…osobista wizyta w restauracji.

Sala weselna powinna być dopasowana do liczby gości. Innego zaplecza wymaga kameralny obiad na kilkadziesiąt osób, a jeszcze innego huczna zabawa, na której będzie bawiło się 100 czy 150 gości.

Warto zawczasu (najlepiej kilkukrotnie) spotkać się z naszym Managerem Restauracji, którym razem jest Konsultantem Ślubnym i pomoże ustalić najważniejsze kwestie. Na te detale powinniście zwrócić szczególną uwagę:

  • wybór menu
  • rozstawienie stolików,
  • wybór podwykonawców
  • karta alkoholi lub możliwość dostarczenia własnego alkoholu,
  • planowane godziny zabawy.

Jeżeli planujecie parkiet taneczny, kluczowe znaczenie ma obsługa sali przez DJ-a. Zazwyczaj na imprezę okolicznościową możecie wynająć osobę z zewnątrz, ale wiele profesjonalnych lokali współpracuje z doświadczonymi wodzirejami, z których usług warto skorzystać.

Gdzie szukać restauracji?

Największy wybór ekskluzywnych lokali oferują oczywiście duże miasta, jak Gdańsk, Wrocław czy Warszawa. Jeżeli zależy Wam na ustronnym miejscu lub planujecie wesele i ślub
w plenerze, warto sprawdzić oferty lokali leżących na przedmieściach, z dala od zgiełku towarzyszącemu centrum.

Sami musicie ustalić, jaki styl restauracji odpowiada Wam najbardziej. Jedne osoby preferują klimat rustykalny, innym odpowiadają wnętrza nowoczesne, a jeszcze inni poszukują luksusu. Wiele zależy od oczekiwań względem lokalu oraz rozmiaru budżetu.

 

Ślub w plenerze czy w kościele?

W zależności od przyjętej przez Was tradycji wesele będzie poprzedzone ślubem cywilnym lub kościelnym. Ta pierwsza opcja daje niepowtarzalną szansę połączenia ceremonii z weselem poprzez zawarcie ślubu w plenerze.

Taką możliwość oferują lokale posiadające własny ogród i przestrzeń, jak restauracja Zacisze. Przestronne, zielone tereny, bliskość wody i zadbanego sadu tworzą wrażenie sielskości
i podkreślają powinowactwo człowieka z naturą. Takie otoczenie wcale nie musi ujmować powagi zaślubin.

Śluby w plenerze są niesamowitym przeżyciem dla Pary Młodej, która wśród zieleni, otoczona spokojem ogrodu i rodziną mówi przysięgę małżeńską.

Nie stresujcie się!

Jedną z głównych zasad, jakie przyświecają organizacji absolutnie każdego wesela, jest,
„No stress”. DJ pomylił kolejność utworów? Pan młody potknął się podczas pierwszego tańca?
A może zaczęło padać? Nic nie szkodzi!

Pamiętajcie, że to jest Wasz dzień i otaczają Was wyłącznie najbliżsi znajomi i rodzina. Tak długo, jak nie stało się nic naprawdę poważnego, nie ma powodu do niepokoju. Za kilka dni będziecie się śmiali z wpadek oglądając zdjęcia, a po kilku latach tych drobnych potknięć nikt nie będzie pamiętał.

Zobacz również